VAJİNİSMUS NEDİR

Vajinismus

Vajinismus, cinsel birleşme denendiğinde vajinanın dış üçte bir kaslarında tekrarlayıcı veya sürekli bir biçimde oluşan istem dışı kasılmalar nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi veya ağrılı, acılı olarak gerçekleşmesidir.

Bu kasılma istem dışıdır. Yani kadının bilinçli kontrolü dışında gerçekleşen bir kasılmadır. Bu kasılmaya yalnız vajina kasları değil, tüm bedendeki kasların kasılması, bacakların kapanması, cinsel birleşmeden kaçınma davranıştan da eşlik eder.

Bir yandan ilişkiden korkup istem dışı kasılan, vücuduyla tepkiler veren kadın,, bir yandan da cinsel ilişkiye girmek ister. Uyarılma ve orgazmı sınırlı sevişme ile yaşar, tam ilişkiye girmeyi çok istiyordur ama ilişki denendiğinde vajina kasları onun istemi dışında kasıldığı için ilişki mümkün olamamaktadır. Bu durum kadında yoğun endişe, korku, sıkıntı, ağlama, fenalaşma... gibi paniğe benzer duygular ve davranışlar ortaya çıkartır. Yani vajinismuslu kadın girişe karşı fobik bir tepki verir. Her deneme sonucu bir kısır döngü olarak kasılma ortaya çıkar. Bu nedenle vajinismus sorunu tedavisiz kendi kendine düzelmez. Elbet bir gün düzelir beklentisi içinde olan çiftler boşuna zaman geçirirler. Yıllan bulan uzamış vajinismus vakaları vardır (28-30 yıl) Vajinismus sorunu olan kadınların çoğu kendi cinsel organlarında bir anormallik olduğuna, vajinanın veya kızlık zarının bir duvar oluşturduğuna, oraya bir şeyin girmesinin olanaksız olduğuna inanırlar, jinekolojik muayenede güçlük çekerler, bacaklarını açmakta zorlanırlar, çoğu kez kendi cinsel organlarına bakamaz ve elleyemezler . Vajinanın penisi içine alamayacak kadar dar olduğuna, vajinanın parçalanacağına, çok acı duyacaklarına, aşırı kanama yaşayacaklarına inanırlar.

-Vajinismus kadınlarda en çok görülen cinsel işlev bozukluğudur.

- Ülkemizde vajinismus batı ülkelerinden daha fazla görülmektedir.

-Vajinismuslu kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve orgazm bozuklukları yoktur.

VAJINISMUS NE ZAMAN ORTAYA ÇIKIYOR?

Vajinismus cinsel yaşamın başlangıcında, sıklıkla evliliğin " ilk gece" sinde "ilk cinsel birleşme" denendiğinde ortaya çıkar. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin çoğu bunun yalnız kendilerinin yaşadığı bir felaket olduğunu düşünürler. Ne olduğunu anlayamaz, kimseye anlatamaz, kime başvuracaklarını bilemez, ailelerine açamaz, uzun yıllar bir sır olarak saklarlar. Bu , sorun kadının; Eksiklik,güvensizlik, suçluluk duygulan yaşamasına, erkeğin ise eşine karşı öfke, sevilmeme, istenmeme başarısızlık, reddedilme duyguları ve cinsel işlev bozuklukları ( ereksiyon güçlüğü, erken boşalma) yaşamasına neden olur

Bazen bu durum; bekaret konusunda şüpheye, adli olaylara, şiddet davranışlarına, boşanmaya kadar gider. Birbirlerini seven çiftler ise uzun yıllar boyu evliliklerini devam ettirirler. ( l yıldan 28 yıla kadar uzayan vajinismus vakaları görülmüştür).Tekrarlanan denemeler sonunda yaşanan hayal kırıklıkları çiftin cinsellikten uzaklaşmasına neden olur. Ailelerin sorunu bilmeleri
çoğunlukla baskı oluşturur. Bazı aileler hocaları ve doktorları dolaştırır, tedavi yollan ararken bazı ailelerde gençlerin boşanmalarına sebep olabilirler. İlk başvurulan uzmanlar jinekologlardır. Çoğunlukla jinekolojik bir sorun bulunmaz ama bunlar muayene olmakta bile zorlanırlar, çünkü vajinaya yaklaşıldığında korku ile kasılma ve bacakların kapanması tepkisi ortaya çıkar. Vajinal girişteki kasılma, jel, alkol, ilaç kullanmakla lokal veya total anestezik uygulamalarla düzelmez kızlık zan ile ilgisi olmadığı için kızlık zan öpere edilse bile düzelmez hatta kadında bir travma oluşturur.Bazı hekimler, kadına veya çifte anestezik maddeler vererek cinsel birleşmeyi sağladıklarını düşünebilirler. Bu durumda, vajinadaki kasılma ortadan kalkacağı için bazen bir kereliğine mahsus cinsel birleşme olabilir. Ama daha sonra her cinsel ilişkide anestezik maddeler kullanılırsa cinselliğin mekanik olmaktan daha önemli ama çoğunlukla vajina kasları yeterince açılmadığı için seksiyo ile doğum yaparlar.

- Vajinismusun her hangi bir ilaç veya operasyonla tedavisi mümkün değildir. Yalnızca cinsel tedaviler konusunda uzmanlaşmış terapistler tarafından uygulanan cinsel terapi ile düzelir. Vajinismus ülkemizde başarı ile tedavi edilmektedir.

BLAZER - vajinismus; vajnanın cinsel birleşme için çok küçük olduğu
düşüncesi, birleşme sırasında acı duyulacağı korkusu, cinselliğin tiksindirici olarak değerlendirilmesi, hamilelik korkusu gibi nedenlerden kaynaklandığını ifade olan psikolojik yönü unutulmuş olmaz mı? Üstelik partnerlerde bu durumda cinsel ilişki kurmak isteyemeyeceklerdir. Bir kez cinsel birleşme olması vajinismusu ortadan kaldırmaz. Vajinismuslu kadınlar olasılık düşük olmakla birlikte gebe kalabilirler etmiştir.

MASTERS VE JOHNSON; vajinismusun dini inançlardan, psikoseksüel travmalardan ve ağrılı cinsel birleşmeden kaynaklanabileceğini bildirmişlerdir.

Birçok araştırmacıya göre giriş sırasında ağrı beklentisi koşullanmış korku yanıtı haline dönüşür ve vajina kaslarının kasılmasına neden olur.
" 200 VAJİNİSMUS VAKASI VE EŞLERİNİN PSİKOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ" konulu araştırmamdan bazı özet sonuçlar vermek istiyorum. Bu araştırmam 3.- ulusal cinsel işlev bozuklukları kongresinde (29-31 mart 2002 İst. ) sunulmuştur.

"200 VAJİNİSMUS VAKASI VE EŞLERİNİN PSİKOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ"
konulu araştırmamdan bazı özet sonuçlar vermek istiyorum. Bu araştırmam 3. ulusal cinsel işlev bozuklukları kongresinde (29-31 mart 2002 İst. ) sunulmuştur.

VAJİNİSMUSU ORTAYA ÇIKARAN FAKTÖRLER
İlk ilişkide aşırı acı duyma 36 %18,0
Çocukken tacize uğrama 21 %10,5
Anne - Babaların cinsel ilişkilerine tanık olma 5 %2,5
Doğum olayına tanık olma 4 %2,0
Cinselliği pis ve kirli algılama 9 %4,5
Cinsel bölgede fiziksel travma yaşama 3 %1,5
Abartılı yanlış yetersiz bilgilerden etkilenme (korkunun ortaya çıkması) 122 %61
TOPLAM 200 %100

 

HASTALARIN SORUNA İLİŞKİN KORKULARI
Ağrı ve acı duyma korkusu 114 %57,0
Aşırı kanama korkusu 31 %14,5
Yırtılma parçalanma korkusu 18 %9,0
Bayılma ölme korkusu 11 %5,5
Penisin içerde kalması kitlenme korkusu 17 %8,5
Pislik iğrenme korkusu 9 %4,5
TOPLAM 200 %100

 

SORUN KARŞISINDA EŞLERİN GÖSTERDİĞİ TUTUM
Anlayışlı 145 %72,5
Çok anlayışlı 34 %17,0
Anlayışsız ve baskılı 21 %10,5
TOPLAM 200 %100

 

VAJİNUSMUS VAKALARININ TERAPİ SÜRECİNDEKİ SEANS SAYILARI
3 seans 6 Vaka %3,0
5 seans 22 Vaka %11,0
6 seans 36 Vaka %18,0
7 seans 74 Vaka %37,0
8 seans 54 Vaka %27,0
9 seans 8 Vaka %4,0
TOPLAM 200 %100

 

Tabloda görüldüğü gibi tedavi 3-9 seans arasında sürmekte ve iyi sonuç alınmaktadır.

SONUÇ;

Uzamış vajinismus sorunlu hastaların eşlerinin ( kocaların ) çok anlayışlı tutum izlemelerinin sebebi; kendi cinsel sorunlarıyla yüzleşmekten korkup kaçındıkları içindir. Vajinismuslu vakaların eşlerinin ( kocaların ) bir çoğu bilgisizlik ve deneyimsizlikleri yüzünden sorunun kendilerinde olduğunu düşünerek ürologlara gidip tedavi olmaya çalışırlar. Kadındaki vajinismus sorunundan habersiz olan ürologlar da onları tedavi etmeye çalışırlar. Bu nedenle cinsel işlev sorunu yaşayan eşlerin birlikte incelenip çok iyi teşhis edilmeleri gerekmektedir.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ

1- DENEMELERDE ACI DUYMA

Daha önce yaşanan cinsel ilişkideki fiziksel bir acı duygusuna karşı, kişinin elinde olmadan gelişen bedensel bir tepki. Önceki cinsel birleşme deneyiminde kadının canı yanmışsa veya bir zedelenme olmuşsa istem dışı bir korunma biçimi olarak vajinusmus ortaya çıkabilir. İlk ilişkide erkeğin kadını hazırlamadan, ön sevişme yapmadan, sert ve kaba davranarak cinsel birleşmeye zorlaması sırasında acı duyması vajinismusu ortaya çıkartabilir.

2- İSTEMEDEN, ZORLA EVLENDİRİLME VEYA EŞİNİ SEVMEME;

bilinçli veya bilinç dışı cinsel birleşmeden kaçmaya neden olabilir

3- TOPLUMSAL BASKILAR; BASKICI VE OTORİTER AİLE

Cinselliğin ayıp, günah, pis, kirli , tabu olanak görüldüğü toplumlarda büyüme, Aileler kızlarını küçük yaştan itibaren bekaretin çok önemli olduğuna, onu çok iyi korumaları gerektiğine şartlandırır. Kızlarda büyüyüp evlendiklerinde, kullandıkları " bastırma" mekanizması sonucunda koruma davranışından vazgeçemez. Genç kızlıktan kadınlığa geçişte direnç gösterebilirler. Vajinismuslu kadın cinsel ilişkiden kaçınmak için bedeniyle bir çeşit savunma içine girerek adeta bir savaş verir, aslında cinsel ilişkiye girmeyi çok istemektedir. Bu ikilem içinde yoğun psikolojik çatışmalar yaşarken neden böyle davrandığın kendisi de bilmeyebilir. Uzmanlar; aile baskısı nedeniyle, bekaretin korunmasıyla ile ilgili yargıların kadında iz bıraktığına inanırlar. Utanma, ayıp, suçluluk ve günahkarlık duygulan da vajinusmusu ortaya çıkartır.Araştırmalara göre vajinismuslu  kadınlar babanın otorite figürü olduğu bir ailede büyümekte ve fiziksel şiddet görmekte, bu kadınların babalarında otorite saplantısı,ceza uygulama,alkolizm ve psikopati saplanmakta ,vajinismuslu kadınların  babalarıyla yakın ve duygusal ilişki kurma olanaklarının az olduğu  saptanmıştır.

4- YANLIŞ VE YETERSIZ BILGILERDEN ETKILENME ( CINSEL KONULARDA BILGISIZLIK )

Toplumumuzda cinsellik halen tabudur ve cinsel eğitim verilmez. Bu nedenle genç kızlar bu konuda doğruyu bilmemekte kulaktan kulağa yanlış ve yetersiz bilgiler alarak ilk ilişkiyi çok korkutucu, ürkütücü hatta yaşamlarının çok önemli bir dönüm noktası gibi algılarlar. Örneğin cinsel ilişki sırasında veya kızlık zarının yırtılması sırasında çok fazla acı çekeceklerine, aşın kanama olacağına, vajinanın parçalanacağına bayılıp fenalaşacaklarına, hastanelik olacaklarına, hatta öleceklerine, penisin vajina içine girip tekrar çıkmayacağına ( kilitlenip kalacağına ) v.b. gibi abartılı ve yanlış bilgilere inanırlar. Bu inançlar yüzünden cinsel ilişkiye girme ( deneme ) sırasında aşın abartılı korkular yaşarlar, bunun sonucunda da vajinismus ortaya çıkar. Ülkemizde en sık görülen nedenidir

5- BASARIZLIK KORKUSU ( PERFORMANS KAYGISI );

Kadının, ilişkide yine başarısız olacağım, düşünceleri ile yaşadığı endişe, korku ve kaygı nedeniyle vajinismus ortaya çıkabilir.

6- CİNSEL ÖZDEŞİM BOZUKLUĞU;

Kadının kendi cinsi ile değil de karşı cinsle özdeşim kurup, karşı cinse karşı bir istek ve arzu duymayışı nedeniyle bilinç altı cinsellikten kaçma nedeniyle vajinismus ortaya çıkar.

7- CİNSEL TRAVMA YASAMA;

Cinsel taciz ve tecavüze uğrayan, yada encest yaşamış kadınlarda vajinismus gelişebilir.

8- HAMILELIK KORKUSU;

Doğum yapmaktan korkan kadın ilişki sırasında hamile kalma korkusu nedeni ile istem dışı kasılabilir.

9- ÇOCUKKEN CINSEL İLİŞKİYE TANIK OLMA;

( anne - babanın ) veya filmlerde bu konuyla ilgili kötü, ürkütücü sahneler görüp, etkilenme korkulan da vajinismusu ortaya çıkartabilir.

lO- CINSEL BÖLGELERDE FIZIKSEL TRAVMA YASAMA;

( Bisikletten düşme, cinsel organ üstüne düşme, acıma kanama v.s.)

11- ERKEK ÜSTÜNLÜGÜNE KARSI ÇIKIS;

Feministler vajinismusu neden tedavi edelim diye düşünürler.

12- OBSESSIF KİŞİLİK ÖZELLIKLERI TASIYAN;

Mükemmeliyetçi ve ritüelleri olan kadınlarda görülebilir.

13-KIZLIK ZARINI YİTİRME KORKUSU 

Kızlık zarını yitirme korkusu yüzünden vajinismus gelişebilir.Kızlık zarının değerli ve kutsal olması , korunmasına önem verilmesi ,geleneksel toplumlarda vajinismusun  ortaya çıkmasında önemli nedendir.Çocukluğundan  itibaren kızlık zarını özenle koruması öğretilmiş bir kadın evlendiği zaman bile sahip olduğu  bu değerli varlığı kaybetmek istemeyebilir.

14-EŞLERİN (KOCALARIN ROLÜ)

Vajinismuslu kadınların eşlerininde bu sorunda önemli rolleri vardır.Araştırmalara göre eşler pasif, bağımlı, aşırı düşünceli , hassas , eşleri ile bilinçdışı bir anlaşma içinde , cinsel birleşmeden kaçınan, libidoları zayıf, cinsel bilgileri ve dene

16-EŞLER ARASINDAKİ UYUMSUZLUK VE İLETİŞİM SORUNLARI

Eşler arasındaki güncel sorunlar anlaşmazlıklar, çatışmalar, uyuşmazlıklarda cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Vajinismus kentli, okumuş meslek sahibi her düzeydeki kadında görülür. Yanlış yimleri az  olan kişilerdir.

15-AŞIRI VE OLUMSUZ DİNSEL ŞARTLANMALAR

 Vajinismuslu kadınların büyüdüğü ailelerde ebeveynler normalden fazla dini inançlara sahiptirler.Cinsellikten uzaklığı saygınlaştırırlar.Cinselliği normal bir davranış olarak algılayamaz ve reddederler.Utanma,günahkarlık ve suçluluk duyguları ile sorun ortaya çıkabilir. bilgilenme ve baskı sonucu kadında penisi fobisi gelişir. Bu da kendisini korumaya yönelten bir davranışa dönüşür. Genellikle gelişmekte olan genç kızların duydukları ilk gece ile ilgili ağrı, acı ve kanamayla ilgili konuşmalar onlarda bu konuda abartılı bir korkunun gelişmesine neden olur.