ERKEĞİN CİNSEL ORGANLARI

Erkek Cinsel Organı

Erkek  sperma üretir ve döllenmenin gerçekleşebilmesi için spermaları kadınların dölyoluna boşaltır. Erkeğin cinsel organları bu işlevi yerine getirecek biçimde oluşmuşlardır.

Sperma üretme iki er bezi tarafından yapılır. Bu bezler aynı zamanda ergenlikte çeşitli bedensel değişiklikleri sağlayan hormonlarıda üretir. Spermayı kadının dölyoluna ulaştıran organa penis denir. Penis aynı zamanda idrarında boşaltılmasına yarar.

Spermayı erbezlerinden penise taşıyan bir kanal sistemi vardır. Her bir erbezi 250 kadar bölmeden oluşur.Bu küçük birbirine geçmiş borular ersuyu üreten kanalcıklardır. 800 kadar kanalcıkta her gün milyonlarca sperma üretilir. Kanalcıklar birbirlerine bağlıdır, hepsi birden daha geniş bir toplama kanalına açılır.
 
Penisin boyutları üzerine pekçok  yanlış inanış vardır. Bazı erkekler penislerinin kısalığını sorun yaparlar. Oysa penisin uzunluğu ve kısalığı ile cinsel  fonksiyon Erkek Cinsel Organıarasında bir ilişki yoktur.Penisin büyük olması kişinin “daha erkek” olduğu anlamına gelmez. Cinsel ilişkide doyuma ulaşma penisin boyutu ile değil, cinsel bilgiler ve psikolojik uyumla ilgilidir.

Sünnet , yani penisin başındaki derinin alınması dünyanın en eski adetlerinden birisidir. Özellikle Müslüman ülkelerde uygulanan sünnet sağlık açısından yararlı bir Dişlemdir. Sünnetsiz kişilerin baş derileri altında  “Smegma” adı verilen bir salgı birikebilir. Sünnetli kişilerin eşlerinde rahim kanseri de daha az görülmektedir.