• VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • Kadın Cinsel Sorunları

  Kadın Cinsel Sorunları

  Ailesel ve toplumsal baskılar sonucu cinsel güdülerin de bastırılması ile kadın cinselliğe, hatta kendi bedenine bile yabancılaşabilir. Tedavisi cinsel terapidir.
  Devamı >>
 • Erkek Cinsel Sorunları

  Erkek Cinsel Sorunları

  Erkeklerde en sık sorun olan erken boşalma, genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. başarılı bir cinsel terapi ile kalıcı olarak tedavi edilir.
  Devamı >>
 • Mualla Oktay Videolar

  Videolarımız

  Psikolog Dr. Mualla Oktay'ın toplumu aydınlatmak için "Evlilik ve Cinsel sorunlar" la ilgili çeşitli TV kanallarında canlı yayınlanan video görüntüleri
  Devamı >>
 • Cinsel Sorunlar - Sizden Gelenler

  Sizden Gelenler

  Yıllardır bir çok hastamızın derdine derman olduk, hastalarımızdan tecrübelerini paylaşmak isteyenler için Sizden Gelenler bölümünü açtık.

  Devamı >>

Psikolog Doktor Mualla Oktay Vajinismus tedavisi yapmaktadır

Mualla OKTAY

Psikolog Doktor

Dr. Mualla Oktay İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra,İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından
Tıp Bilimleri doktoru (Med. Sc. Dr.) ünvanını almıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında, Klinik Psikolog ve Psikoloji Ünitesi... devamı >>

KADININ CİNSEL ORGANLARI

Kadın Cinsel Organı

Kadında en dış organa “vulva” adı verilir. Vulvanın dış kısmına büyük yada dış dudaklar denir..

Büyük dudaklar arasında daha ince ve küçük olan  iç dudaklar vardır.  Bunların üstte birleştikleri yerde  “Klitoris” bulunur. Klitoris penisin kadındaki karşılığıdır. Penis gibi klitoriste uyarılma sonucunda sertleşir. Kanla dolar kadınların en çok zevk aldıkları yerdir. Dölyolu dudaklardan dölyatağına doğru üst ve iç yöne doğru uzanan bir geçittir. Üste doğru 65 derecelik bir kıvrım yapan dölyolu yaklaşık 10 santimetre uzunluğundadır. Normal olarak dölyolunun ön ve arka duvarları birleşik durumdadır. Cinsel birleşme ve doğum sırasında bu duvarlar kolayca açılırlar.Genç kadınlarda kıvrımlar halinde nemli ve pembe olan dölyolu, yaşlanma ile birlikte daha düzleşir. Dölyolu kasları istemli ve istem dışı çalışır. Dölyolunda sinir uçları yoktur.

Doğumdan önce dölütün büyüdüğü yer olan dölyatağı dikey duran bir armudu andıran boş bir organdır.Dölyatağının iç bölümü “Endometrium” denen bir doku tabakası ile kaplıdır.Bu tabakada pek çok bez ve kan damarları yer alır. Bu tabaka gebelik dönemi dışında, ergenlik ve menopoz arasında her ay belirli değişikliklere uğrar. Adet dönemini belirleyen bu değişikliklerdir.

Dölyatağı gövdesinin üst bölümünden ve her iki yandan dışarıya doğru uzanan ince kanallara “Fallop kanalları” adı verilir.10 santimetre uzunluğunda olan bu kanallar yumurtalıklara ulaşırlar.Bitim yerleri parmağı andıran  fallop kanallarının kaslı duvarları ritmik biçimde kasılırlar.Bu duvarları oluşturan hücreler küçük püsküller içerir.  Bunlar yapılan her yumurtanın yumurtalıktan dölyatağına geçmesini sağlarlar.Normal olarak yumurtacığın bir sperma hücresi ile döllenmesi fallop kanalının üst bölümünde gerçekleşir.Döllenmiş yumurta  dölyatağının iç bölümüne giderek yerleşir.

Erkeklerdeki er bezlerinin kadınlardaki karşılığı olan yumurtalıklar  cinsel hücreler (Yumurtacık” üreten organlardır.Pembemsi beyaz renkte, badem biçiminde olan yumurtalıkların ortalama uçzunluğu 3 santimetre genişlikleri ise 2 santimetredir.Yumurtalıklar kadının cinsel hormonları olan östrojen ve progesteronun üretimini de sağlar.Bu hormonlar kana karışarak adet döneminde görülen değişikliklere yol açarlar.Östrojen aynı zamanda ergenlik döneminde vücuttaki değişiklikleri düzenler, kadının ikincil cinsel niteliklerinin yani göğüslerin,kadınsı görünümünve gövde kıllarının gelişmesini sağlar.

 Kadın tüm yumurta hücreleri ile birlikte doğar.Yaşamı boyunca üreteceği yumurta hücreleri kendisinde vardır.Tahminlere göre bir kız çocuğun yumurtalıklarında  yaklaşık 2 milyon yumurtacık vardır.Bunların bir kısmı sonradan yok olur.Ergenlik sırasında bunlardan 300 bin kadarı kalır.Genellikle her adet döneminde bir tek yumurtacık fallop kanalına düşer.Yani bir kadının üretken ömrü  ortalama 35 yıl sayılırsa , bu süre içinde döllenebilecek yumurtacık sayısı yalnızca 450 dir.